Du kan bla til neste sideBla med piltastene
Med andre ord

Vår tids panoptikon

I Kina planlegges et sosialt poengsystem for å disiplinere borgernes oppførsel. Har bruken av sosiale medier en lignende effekt?

FACEBOOK SER DEG: Formålet med den massive datainnsamlingen på for eksempel sosiale medier er ikke statlig disiplinering, som i Kina, men forretningsmodeller som vil øke profitten, skriver Torunn Aardal. Her gjenskinnet av en Facebook-logo over Beijing. FOTO: ED JONES, AFP/NTB SCANPIX Ed Jones

Den britiske filosofen Jeremy Bentham beskrev på midten av 1700-tallet en av de første fysiske strukturene for utøving av sosial kontroll – panoptikonet. Et panoptikon var, slik Bentham så det for seg, et fengsel hvor færrest mulig ansatte kunne observere flest mulig innsatte – hvor det sentrale aspektet var at den innsatte aldri visste når observasjonen fant sted utover at den alltid kunne finne sted. Det autoritære ble endret fra å være en begrenset ressurs til å bli en slags internalisert allvitenhet – hvor den nye sosiologiske praksisen skulle være at de innsatte disiplinerte seg selv som følge av at noen alltid kunne se.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?