Bergen har fått eit bompengeparti. Partiet rir høgt på den aukande motstanden mot nye og høgre bompengesatsar og etableringa av nye bompengestasjonar som gjer at ein knapt kan setje seg i bilen før det rullar pengar inn til mellom anna bygging av bybana. Det er bebuarane i Åsane i den nordlege delen av byen som særleg får merka dei nye stasjonane. Bydelen har enno ikkje fått bybane. Det gjer det ikkje enklare å forsvare bompengeinnkrevjing i nord.
PRESSET: For Skum-familien betyr Nussirs driftstillatelse i Kvalsund et redusert livsgrunnlag. Eli og Per Jonnys fire barn har vært med i reindriften fra fødselen av og går nå en usikker framtid i møte. Her går sønnen Áslat (fire år da bildet ble tatt) med lasso og ser etter sine rein på Áisaroaivi.FOTO: ELI RISTEN SKUM
– Da nyheten kom torsdag om at Nussir fikk driftstillatelse, spurte vår sju år gamle sønn Áslat: «Mamma, får jeg ikke lov til å drive med rein?», forteller Eli Risten Skum.