Våre fremste offiserer er hele folkets toppoffiserer, ikke bare regjeringens. Dette er spesielt viktig når det gjelder Stortinget. Representantene er amatører i forsvarsspørsmål, og er da selvfølgelig helt avhengige av å kjenne til de fagmilitære synspunktene. Dette er særlig viktig når disse spriker.
Du kan bla til neste sideBla med piltastene
En nisse til besvær
DebattKunst
![](https://cdn.sanity.io/images/u4eaiudq/production/ac7cc55b5cf32df7f6b70116713e34e9606320f7-1400x924.jpg?w=1400&q=80&auto=format)
Selv om Ekebergparkens nyeste skulptur, Santa (2018) av Paul McCarthy, har fått klengenavnet «Analplugg-gnomen», har den ikke blitt gjenstand for noen særlig seriøs kunstkritikk etter at Christian Ringnes, iført en nisselue, avduket skulpturen fredag i forrige uke. NRKs kunstkritiker Mona Pahle Bjerke holder seg litt for nesen og kaller skulpturen en «formsvak og platt trafikal forstyrrelse». Kjetil Røed i Vårt Land hisser seg langt mer opp og kaller Santa for håpløs, idiotisk, hul og falsk underholdning, i en kommentar som mest av alt klinger som et oppgjør med pengesterke privatpersoner.