Fyrstedømmet Antiokia ble etablert som korsfarerstat under det første korstoget av Bohemond 1, (1058–1111) fra Calabria, prins av Taranto, i 1098. Den varte i 170 år. I dag er det 750 år siden mamelukksultanen Baibars (1223/1228–77) inntok byen i det nordøstre hjørnet av Middelhavet, med grenser til Tripoli i sør, Edessa (Sanliurfa) i øst og Bysants eller Armenia i nordvest.
Skal vi alle holde oss hjemme fra nå av? Et forslag til sunt ferievett.
Synder i sommersol
Å dra på ferie er dårlig for miljøet, ifølge en studie som ble publisert i Nature Climate Change i forrige uke. Den viser at turisme står for åtte prosent av det globale utslippet av CO2. Det er omtrent dobbelt så mye som tidligere anslag. Forskjellen skyldes særlig at den nye studien, i motsetning til tidligere undersøkelser, ikke bare har sett på klimaeffekten av selve reisen, men også regnet med transport av mat og drikke, og bygging og vedlikehold av hoteller og flyplasser. Så: må vi, for å redde miljøet, si farvel til fjerne reisemål framover og ta toget til campingplassen i Danmark?
Øystein Heggdal, Stefan Sundström, Anna Blix og Frans-Jan Parmentier skriver om natur, miljø og landbruk i Klassekampen hver fredag. Oversatt av Carline Tromp.