«Terrorfaren er høyere nå enn før, og radikalisering har noe med islam å gjøre. Det må vi innrømme om vi skal kunne ha en ærlig debatt», skriver Unge Høyre-leder Kristian Tonning Riise i et lengre innlegg i Aftenposten. Han mener integreringstiltak, gode lokalsamfunn, medmenneskelighet og et apparat som fanger opp ungdom som havner utenfor, er en viktig del av det å forhindre radikalisering og terror, men at det minst like mye handler om knallhardt politi- og etterretningsarbeid. Det er en analyse vi slutter oss helhjertet til.
Ujevnt: Forskning på blant annet Panama Papers-lekkasjen viser at det er de superrike som unndrar mest skatt.Foto: AFP, NTB Scanpix
Vi har hittil hatt lite kunnskap om skatteunndragelse. At personer bevisst skjuler inntekt, formue eller aktivitet for å unngå skatt, gjør unndragelse svært vanskelig å observere og måle.