Oberstløytnant og forsker ved Forsvarets høgskole, Tormod Heier, skrev i Klassekampen i går om et dårlig klima på forskningsfeltet for forsvar og sikkerhet. Forskerne lærer seg å trå varsomt i møtet med primærkildene. De manes til forsiktighet og ansvarlighet for ikke å trå feil i forhold til USA eller Russland. Heier etterlyser i stedet flere kritiske studier og mer tilstedeværelse fra de rundt 300 ansatte ved Forsvarets seks høyskoler.
Næringslivet på Vestlandet er begeistret for planene om fylkesammenslåing:
Astrid Hauge Rambøl
HØYERE ENHET: Roger Resvik er en av mange som arbeider med fisk i Måløy i Sogn og Fjordane. Nå kan fylket bli en del av enheten Vestlandsregionen. Foto: Anniken C. Mohr
Et større og mer mangfoldig arbeidsmarked vil være den store gevinsten ved å slå sammen tre fylker til giganten Vestlandsregionen, mener NHH-professor Kjell Salvanes.