I dag

Om hundre år er allting glemt

På auksjon kan jeg få en amerikakoffert til femogsytti kroner og en gammel vevstol til hundre. Og jeg tenker: Hva ville han ha sagt, amerikafareren, om at kofferten han brakte med seg over havet i ungdommens år, nå selges til spottpris og blir kuriositet på hytta? Eller hun som vevde golvmatter i seine kveldstimer – om at vevstolen skulle ende opp som ved?

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Statsvitenskap

Francis Fukuyama viser til empiri når han skriver at politiske tiltak må demme opp for mennes­ke­lige tilbøye­lig­heter.

Ukraina

En ny europeisk-amerikansk plan skal bane vei for fred i Ukraina. Men Trumps diesel­av­tale kan sette kjepper i hjulene.

Ideer

Michel Foucault ville fylt 100 år i dag. Hvordan ble en kon­tro­ver­siell fransk aktivist verdens (kanskje) mest siterte akademiker?