I dag

Rapsodi i Moll

Klimakrisa er lagt på vent og krigsindustrien går så det griner. Krupp og IG Farben tjente stort på å tjene nazistenes krigsmakt, slik Kongsberggruppen, jeg nekter å skrive selskapsnavnet slik de selv gjør, og Nammo, som hopplandslaget måtte ta til takke med som sponsor, gresser på de pågående krigene. De er smågutter sammenlignet med Boeing og Lockheed Martin og en rekke andre krigsprofitører som verken jeg eller folk flest kjenner navnet på, men som inngår i en verdensomspennende krigskapital som ingen maktpolitiker våger å røre. Utryddelse har blitt den nye oljen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Eu

EU-av­stem­ningen på Island kan gi den norske ja-sida vind i seilene. Men roingen under fotball-VM gjorde nordmenn mer motstands­dyk­tige mot EU, tror Sps Geir Pollestad.

Ministernes mester

I sin iver etter å styrke forholdet til europeiske allierte har forsvars­mi­nister Tore O. Sandvik mistet dagens militære beredskap av syne, mener tidligere gene­ral­løytnant Robert Mood.

Kronikk

Det er reformiver i Norge. Kan vi lære noe av Tyskland?