I dag

Histo­rie­la­gene – lokale maur

En venn av meg er medlem i tolv lokale historielag. Ikke dermed at han bor på tolv steder, men bred interesse for lokalhistorie, kulturarv og lokale forhold gjør at han finner dette helt naturlig. Forleden inviterte han meg med til et treff langt inne i Bymarka i Trondheim der laget fra Byåsen viste fram sitt restaureringsarbeid på Marken, en liten plass med idyllisk beliggenhet. Her holder laget åpent en del om sommeren og viser fram låven og stabburet som er fullt av gamle gårdsredskaper og inventar samlet inn fra distriktet og med hovedhuset hvor det kan slumpe en kopp kaffe og hyggelige treff med andre turgåere. I dag utenfor all allfarvei, men med en historikk som et knutepunkt for travel ferdsel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Medier

Pete Hegseth vil direkte­sende henret­telsen av en drapsmann. En kalkulert forråelse av den ameri­kanske kulturen, mener filosof Arne Johan Vetlesen.

Film

«NAZA», doku­men­taren om Israels folkemord på Gazastripa, er ein sterkare film enn venta – og naudsynt konfron­te­rande.

Ukraina

Donald Trump ønsker seg en ny leder i Ukraina. Nå truer han også med å kutte landets tilgang på ameri­kanske våpen.