I dag

Et møte med gudene

For 40 år siden besøkte jeg Hawaii, der jeg ble kjent med Phil, en litt småsnodig amerikansk marinbiolog. Han forsket på folk rundt Stillehavet som hadde lært seg hvordan de kunne lokke til seg fisker, delfiner, haier eller skilpadder. Selv hadde jeg besøkt Australia, New Zealand og Fiji på leting etter lignende historier. På Fiji hadde jeg til og med fått kalle til meg den lokale «tamme» landsbyhaien. Bakerst fra en spinkel kano hadde jeg sluppet en flere kilo stor fisk ned i gapet til en fire meter lang tigerhai. Belønningen fordi den holdt andre farlige haier vekk fra landsbyens sjøområder, slik at de ikke kunne angrep snorklere eller fiskere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Arkitektur

Gaute Brochmann henger bjella på feil katt, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Mari Hvattum. – Problemene vi ser på Økern og Ensjø i dag, er ikke moder­nismens skyld.

Norge og eøs

Den midler­ti­dige handels­av­talen EØS gjør Island og Norge til europeiske hybrid­stater. Skal nødløs­ningen bli normalen?

Politikk

Usman Mushtaq utfordrar gruppe­lei­ar Marthe Scharning Lund om å bli byråds­leiarkandidat for Ap i Oslo.