Dans

Å danse seg fri

Hvordan ble en kvinne fra Gugulethu en av Sør-Afrikas mest banebrytende koreografer? Mamela Nyamza gjestet Oslo forrige helg.

FRIGJØRING: «Hatched» er en historie om kamp mot undertrykkelse og retten til – som kvinne – å bryte ut og skape seg sitt eget liv. Foto: Tale HendnesFRIGJØRING: «Hatched» er en historie om kamp mot undertrykkelse og retten til – som kvinne – å bryte ut og skape seg sitt eget liv. Foto: Tale Hendnes

Hatched

Konsept, koreografi og regi: Mamela Nyamza

Med: Kirsty Ndawo, Khaya Ndlovu, Thamsanqa Tshabalala, Pavishen Paideya, Kearabetswe Mogotsi, Itumeleng Chiloane, Amohelang Rooiland, Noluyanda Mqulwana, Thimna Sitokisi og Dineo Jeniffer Mapoma

Året er 2018. Det er juni og sommer og varmt i Norge – men vinter og kjølig i Sør-Afrika. Jeg har bodd i Cape Town i et par år og er på roadtrip med min sørafrikanske venninne Ella langs den legendariske Route 62, som skjærer tvers gjennom noen av Western Capes vakreste landskap.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Signert

Å kjempe mot venleik­s­ty­ran­niet er det mest fornuftige, tidsbe­spa­rande og avslap­pande ein kan gjere.

Reportasje

Han ble født i Oslo, dømt for spionasje i Danmark. Nesten 50 år senere forteller tyske Jörg Meyer om tilvæ­relsen som hemmelig agent – og kjærlig­heten til norsk litteratur.

Gaza

Pressen svikter barna som fryser i hjel i Gaza – for tredje jul på rad.