Tyskland

Merz’ planer får motstand

Påtroppende kansler Friedrich Merz har dårlig tid på å overbevise De Grønne om sin milliardsatsing på opprustning og infrastruktur.

Vakler fram: Påtroppende kansler Friedrich Merz satser på fortsatt forhandlinger om å endre den tyske gjeldsbremsen for å ruste opp. Foto: Martin Meissner, AP/NTBVakler fram: Påtroppende kansler Friedrich Merz satser på fortsatt forhandlinger om å endre den tyske gjeldsbremsen for å ruste opp. Foto: Martin Meissner, AP/NTB

Han er ikke offisielt kansler ennå, og den nye tyske nasjonalforsamlingen er ikke på plass. Men det har ikke hindret Friedrich Merz fra det kristenkonservative CDU fra å gå løs på en av sine største arbeidsoppgaver.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Utenriks

Ukraina

Neste steg i den ameri­kanske freds­pla­nen kan være å presse Ukraina til å holde valg.

Midtøsten

Israel hevder å stå opp for Syrias mino­ri­teter, men sannheten er at de vil rive landet i stykker, ifølge Midtøsten-analytiker Trita Parsi. Det går ikke etter planen.

Syria

Kurdiske styrker har gått med på å innlemmes i den syriske hæren. Den kurdiske poli­ti­keren Abdulkarim Omar tror avtaler med Syrias andre mino­ri­teter også er på trappene.