Lite visste mannskapet på «Enola Gay», flyet som slapp atombomba over Hiroshima, at de 80 år etter skulle havne i en ny krig: kulturkrigen. Bilder av flyet er nemlig blitt utpekt for sletting, melder Newsweek. Grunnen er Donald Trumps presidentordre som skal rense USAs militære for alt som smaker av mangfold, likestilling og skeivhet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Ukraina

Eks-for­svars­mi­nister Mykhajlo Fedorov var blant Ukrainas mest populære politikere. Nå mener analy­ti­kere at videotalen hans kan ha satt en stopper for oppturen.

Kringsjå

Det ropes opp om uansvar­lighet når vanlige lønns­ta­kere kompen­seres for dyrtid og et dysfunk­sjonelt strøm­mar­ked. Skyhøye leder­løn­ninger og milli­ard­ut­gifter til byråkrati og regel­ryt­teri forbigås derimot i stillhet.

Film og tv

Antallet norske drama­pro­duk­sjoner har falt med 60 prosent på tre år. – Mange i bransjen går ledig, sier regissør Eirik Svensson.