Tyskland

Venstreparti overrasker med oppsving

Venstrepartiet Die Linke går fram på målingene før valget i Tyskland. De tjener på andre partiers dreining mot ytre høyre, mener redaktøren i den tyske utgaven av Jacobin.

Stormer fram: Venstrepartiet Die Linke går opp på meningsmålingene. Statsministerkandidat Heidi Reichinnek er blant dem som er mer synlig på sosiale medier. Her fra partiets kongress i Halle, øst i Tyskland, i oktober i fjor. Foto: Jens Schlueter, AFP/NTBStormer fram: Venstrepartiet Die Linke går opp på meningsmålingene. Statsministerkandidat Heidi Reichinnek er blant dem som er mer synlig på sosiale medier. Her fra partiets kongress i Halle, øst i Tyskland, i oktober i fjor. Foto: Jens Schlueter, AFP/NTB

Forrige uke kunne venstrepartiet Die Linke trekke et lettelsens sukk. En valgmåling fra Wahlrecht.de fredag viser at partiet ligger an til å komme over sperregrensa på 5 prosent. Dagen før viste en måling fra Yougov at de kan ende opp med 6 prosent oppslutning i det tyske valget på søndag.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?