Melding

Uferdig skisse

Ei framsyning som vil så mykje, men som druknar i form og uferdig framføring.

MULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLMULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Kill Devil

Petter Width Kristiansen

Kilden teater og konserthus

Scenografi: Kjersti Alm Eriksen

Med: Pelle Ask, Laura Christina Brøvig Vallenes, Petter Width Kristiansen og Kjersti Alm Eriksen.

Det er eit svært ambisiøst prosjekt som ligg bak «Kill Devil» som nå blir vist i Kilden teater og konserthus i Kristiansand. Regissøren og skodespelaren Petter Width Kristiansen har ønska å løfte fram og problematisere i kor stor grad Norge var ansvarleg og tok del i slavehandelen og koloniseringa av Dansk Vest-India (i dag Dei amerikanske Jomfruøyane) i tida 1670 til 1802. Til dette har han vald å nytte skuggeteater, ei gamal teaterform der bilde ved hjelp av baklys blir projiserte som skuggar på ein skjerm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Arbeidsliv

Karen Gabumpa Alegre har reingjort på Oslo legevakt i ni år. Nå foreslår byrådets effek­ti­vi­se­rings­program at Legevakta skal kvitte seg med egne reinhol­dere og vektere.

Bøker

I fjor vår kom én sak­prosa­bok om kristen­dommen. I år skriver både biskoper, sosia­lister og eks-muslimer bok om religionen.

Kunst

Nasjo­nal­mu­seets samlings­ut­stilling «Kopiens verdi» gir næring til tankene vel så mye som til øynene.