Melding

Uferdig skisse

Ei framsyning som vil så mykje, men som druknar i form og uferdig framføring.

MULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLMULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Kill Devil

Petter Width Kristiansen

Kilden teater og konserthus

Scenografi: Kjersti Alm Eriksen

Med: Pelle Ask, Laura Christina Brøvig Vallenes, Petter Width Kristiansen og Kjersti Alm Eriksen.

Det er eit svært ambisiøst prosjekt som ligg bak «Kill Devil» som nå blir vist i Kilden teater og konserthus i Kristiansand. Regissøren og skodespelaren Petter Width Kristiansen har ønska å løfte fram og problematisere i kor stor grad Norge var ansvarleg og tok del i slavehandelen og koloniseringa av Dansk Vest-India (i dag Dei amerikanske Jomfruøyane) i tida 1670 til 1802. Til dette har han vald å nytte skuggeteater, ei gamal teaterform der bilde ved hjelp av baklys blir projiserte som skuggar på ein skjerm.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Politikk

Unge menn flokker til høyresida, men kvinnene uteblir. I et full­stap­pet kjeller­lo­kale på Oslo Vest forsøker konser­va­tive kvinner å gjøre noe med problemet.

Arbeidsliv

Emilia ble angrepet på jobb. Det hun hadde på kroppen da det skjedde, ble viktig.

Bøker

For 100 år siden skjedde det som er blitt kalt norsk kultur­journalistikks største tabbe. Men hoved­personen selv holdt maska.