Melding

Uferdig skisse

Ei framsyning som vil så mykje, men som druknar i form og uferdig framføring.

MULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØLMULTIMEDIAL: Skuggeteater og mange andre verkemiddel blir tekne i bruk i ei ambisiøs, men altfor uferdig framsyning. FOTO: LARS GUNNAR LIESTØL

Kill Devil

Petter Width Kristiansen

Kilden teater og konserthus

Scenografi: Kjersti Alm Eriksen

Med: Pelle Ask, Laura Christina Brøvig Vallenes, Petter Width Kristiansen og Kjersti Alm Eriksen.

Det er eit svært ambisiøst prosjekt som ligg bak «Kill Devil» som nå blir vist i Kilden teater og konserthus i Kristiansand. Regissøren og skodespelaren Petter Width Kristiansen har ønska å løfte fram og problematisere i kor stor grad Norge var ansvarleg og tok del i slavehandelen og koloniseringa av Dansk Vest-India (i dag Dei amerikanske Jomfruøyane) i tida 1670 til 1802. Til dette har han vald å nytte skuggeteater, ei gamal teaterform der bilde ved hjelp av baklys blir projiserte som skuggar på ein skjerm.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Mer fra Klassekampen

Pkk

Mange kurdere vokser opp i en politisk kultur som forbereder dem på å ofre livet for Kurdistan. Hvor kommer deres syn på døden fra?

Kronikk

Mange klør seg i hodet om dagen. Hvorfor tar Trumps USA parti med Russland?

Mot veggen

Mange i SV er ja-folk, dei berre seier det ikkje høgt, hevdar Fredrick Mortvedt.