I dag

Messias på Majorstua

Vi satt tett som fugler på en tråd i Chateau Neufs kompakte amfi. Det var en vårkveld i 1976. Og i denne stund skulle det skje, som en trofast skare tilbedere drømte om i røyklagte nattetimer, når rødvinen rant, hormonene hylte, og pickupen hakket seg over Susanne og Marianne til det knapt var riller igjen på vinylen. Leonard Cohen var her! Og nå skulle han holde konsert for første gang i Norge, den melankolske, kanadiske poeten av jødisk herkomst som gjerne koketterte med at han ikke kunne synge. Det var løgn og forbannet dikt, og vi visste det. For mannens milde røst smøg seg inn i sjelen til hver bidige tilhører denne benådede kvelden. Slik den alltid har gjort og alltid vil gjøre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Spania

Spanias liberale innvand­rings­po­li­tikk, Vest-Sahara, Israel og USA. Teorier om årsaken florerer etter at 60.000 migranter krysset grensa fra Marokko til Spania.

Eldreomsorg

Sps Kjersti Toppe tek til orde for ned­skri­ving av studie­lånet for studentar som blir besøks­vennar.

Krigen i Ukraina

Nærmere 27.000 ikke-russere har blitt rekruttert til Russlands front i Ukraina, noen med løfte om en vanlig jobb. Mange kommer aldri hjem igjen.