Anmeldelse

Broen over murene

Med «The days out there» viser Ibsenpris-vinner Lola Arias og hennes briljante lag oss hva kunst handler om.

Som i en drøm: Ramma for «The days out there» er en drømmeaktig roadtrip, der samtaler som utspilles i en burgunderrød bil filmes og projiseres live. Foto: Eugenia KaisSom i en drøm: Ramma for «The days out there» er en drømmeaktig roadtrip, der samtaler som utspilles i en burgunderrød bil filmes og projiseres live. Foto: Eugenia Kais

The days out there

Idé, tekst og regi: Lola Arias

Med: Yoseli Marlene Arias, Natal Delfino, Estefanía del Luján Hardcastle, Noelia Luciana Perez, Carla Romina Canteros, Paulita Verónica Asturayme, Ignacio Amador Rodriguez

Scenografi: Mariana Tirante

Denne helga ble den internasjonale Ibsen-prisen – verdens største teaterpris – utdelt på Nationaltheatret i Oslo. Årets vinner er argentinske Lola Arias – den andre kvinnelige mottakeren i prisens historie, og den første fra Latin-Amerika. I 25 år – gjennom tjue teaterstykker og to filmer – har Arias skapt kunstneriske rom som gir marginaliserte grupper en stemme.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Mer fra Klassekampen

Reportasje

Klasse­kam­pen dro på pile­grims­reise til Maos barn­doms­hjem. Her tilbes formannen fortsatt som en gud.

Kronikk

Adolf Hitler ville ha krig. Hva vil Donald Trump?

Ukraina-krigen

USA vil ikke kalle Russland «ag­gres­sor» eller Ukraina «offer» i en G7-uttalelse på treårs­dagen for invasjonen av Ukraina.