Anmeldelse

Til fjells i byen

Ugo Rondinone har – med blandet hell – fargelagt et av Oslos monumentale forretningsanlegg.

Fjellheimen: Ugo Rondinone. Foto: Aspelin Ramm/BowFjellheimen: Ugo Rondinone. Foto: Aspelin Ramm/Bow

Ugo ­Rondinone

Via Vika i Oslo

Skulpturen heter «oslo mountain», men der den står i atriet til Via Vika (2021), som den er spesiallaget for, under bygningskompleksets atskillige etasjer og den åpne hovedstadshimmelen, virker den likevel smålåten mer enn ruvende: Selv en høyde på fem meter er i denne sammenhengen ikke tilstrekkelig til at mine tanker ledes til fjells.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kina

Mennes­ke­heten står overfor enorme ut­­­­fordringer. Løsningen på dem er å finne i Kina, ifølge Erik Solheim.

Mot veggen

Det må være lov å heie både på de som skaper og de som arbeider. Det sier Frp-leder Sylvi Listhaug idet hun åpner Frps landsmøte 1. mai

Gaza-konvoien

Israel har kapret 22 Gaza-skip utenfor den greske kysten. Konvoi­del­taker Richard Andersen mener Hellas er medskyl­dige.