I dag

Bodskapen til Maria

Helligdager og høytidsdager i Norge kalles «røde dager». I år lå nasjonaldagen og pinsedagene tett på hverandre. Vi mintes Wergeland og Bjørnson og Nordraak den ene dagen og Den hellige ånd noen dager seinere. I 1967, noen måneder etter seksdagerskrigen, satte Det Norske Teatret opp Paul Claudels «L’Annonce faite a Marie», «Bodskapen til Maria», oversatt av Halldis Moren Vesaas. Stykket handlerom da jomfru Maria får besøk av engelen Gabriel, som meddeler at hun – med Den Hellige Ånd som barnefar – skal føde frelseren Jesus. Maria blir ikke udelt glad. At en engel plutselig dukker opp, tar hun på strak arm, men at hun av alle skal føde en verdensfrelser, er i sterkeste laget.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Digital suverenitet

EU-kom­mi­sjonen har lansert en strategi­pakke for tekno­logisk suve­re­nitet. Den passer som hånd i hanske med tek-lobbyens agenda, ifølge økonomer.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.