I dag

Vil musikken dø ut?

Et utsagn fra min kjære far dukket opp i hodet mitt. Jeg lytter til Mahlers 8. symfoni, den med tusen sangere og musikere! Den siste symfonien som Mahler selv fullførte. Min far hadde ingen forståelse for at voksne, friske mennesker kunne bruke livet sitt på ‘å stå og gnikke på en fele.’ Han kom selv fra vanskelige kår og måtte slite seg opp til en akademisk utdannelse. Han, som mange andre i etterkrigstiden, visste lite om annet enn hardt arbeid og forsakelser. Det var mange som for 70 år siden hadde liten eller ingen erfaring med eller forståelse for kunstmusikken.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Olje

Energi­mi­nister Terje Aasland (Ap) ønsker leitekåte olje­sel­skap, og LO og NHO vil utforska uopna område nærare Svalbard. Klima- og oljeeks­pertar fryktar uhemma oljejakt.

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Syria

Kurdisk­le­dede SDF oppløses. For kurdiske Ghassan Bazo betyr det at drømmen som fikk ham til å bli i Syria, er i ferd med å forsvinne.