Anmeldelse

Romantisk forbrødring

Fra et museum i Madrid har Stavanger Kunstmuseum overtatt koblingen av «visjonære romantikere» fra Norge med en spansk slektning.

Verdensvant: Peder Balke har i senere år fått internasjonal oppmerksomhet. «Visjonære romantikere» ble først vist ved Museo Lázaro Galdiano i Madrid. Foto: Morten Heden Aamot, The Gundersen Collection.Verdensvant: Peder Balke har i senere år fått internasjonal oppmerksomhet. «Visjonære romantikere» ble først vist ved Museo Lázaro Galdiano i Madrid. Foto: Morten Heden Aamot, The Gundersen Collection.

Visjonære romantikere

Stavanger Kunst­museum

Står til 31. desember

Avdøde norske kunstnere er på farten internasjonalt for tiden: Harriet Backers malerier skal reise utenlands etter at Nasjonalmuseet har tatt dem ned – først til Nationalmuseum i Stockholm og deretter til Musée d’Orsay i Paris. Edvard Munchs verk har i sommer og høst vært å se i Clark Art Institute i Massachusetts i USA og preger for tiden salene i Berlinische Galerie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De brutale metodene for tvangs­mo­bi­li­sering av soldater er i ferd med å forgifte forholdet mellom den ukrainske staten og befolk­ningen.

Utdanning

Silje Hammerstad står i front for noregs­his­torias lengste læ­rar­streik. I Bibelen finn ho streike­kraft.

Nord-amerika

Canadas handels­­krig mot USA er en kamp for å overleve, og det er ikke gitt at den er mulig å vinne, sier Michael Ignatieff, tidligere leder av Canadas Liberale parti.