Anmeldelse

Romantisk forbrødring

Fra et museum i Madrid har Stavanger Kunstmuseum overtatt koblingen av «visjonære romantikere» fra Norge med en spansk slektning.

Verdensvant: Peder Balke har i senere år fått internasjonal oppmerksomhet. «Visjonære romantikere» ble først vist ved Museo Lázaro Galdiano i Madrid. Foto: Morten Heden Aamot, The Gundersen Collection.Verdensvant: Peder Balke har i senere år fått internasjonal oppmerksomhet. «Visjonære romantikere» ble først vist ved Museo Lázaro Galdiano i Madrid. Foto: Morten Heden Aamot, The Gundersen Collection.

Visjonære romantikere

Stavanger Kunst­museum

Står til 31. desember

Avdøde norske kunstnere er på farten internasjonalt for tiden: Harriet Backers malerier skal reise utenlands etter at Nasjonalmuseet har tatt dem ned – først til Nationalmuseum i Stockholm og deretter til Musée d’Orsay i Paris. Edvard Munchs verk har i sommer og høst vært å se i Clark Art Institute i Massachusetts i USA og preger for tiden salene i Berlinische Galerie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Analyse

En vill og skremmende historie har gått sin seiersgang. Er Bernie Sanders en nyttig idiot?

Serie

Sterk, mørk og voldsom serie ser på overgrep og traumer med nye øyne.

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.