Anmeldelse

Send Stortinget på «En julefor­tel­ling»!

Charles Dickens’ klassiker på Nationaltheatret er smertelig aktuell, hjertevarm og julemagisk.

Den siste rolla: Anne Krigsvolls fabelaktige, litt såre tolkning av den slu sinnataggen Ebenezer er på alle måter verdig sorti, mener vår anmelder. Her sammen med Jan Gunnar Røise i rollen som Bob Cratchit. Foto: Erika HebbertDen siste rolla: Anne Krigsvolls fabelaktige, litt såre tolkning av den slu sinnataggen Ebenezer er på alle måter verdig sorti, mener vår anmelder. Her sammen med Jan Gunnar Røise i rollen som Bob Cratchit. Foto: Erika Hebbert

En julefortelling

Nationaltheatret

Av Charles Dickens

Regi: Maren Bjørseth

Med: Anne Krigsvoll, Jan Gunnar Røise, Petronella Barker med flere.

Jammen falt ikke premieren til «En julefortelling» på samme dag som årets første snøflak dalte over Oslo. Og jammen stod ikke Charles Dickens juleklassiker på lista over de hundre utvalgte bøkene i «Venstresidas kanon», som ble lansert i Klassekampen på akkurat samme dag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Bok

En tekst­sam­ling presen­terer med hell en alternativ kunst­kri­tisk tradisjon – som likevel er preget av spørs­må­lene som fortsatt kjenne­teg­ner hele feltet.

Bøker

Biblio­tek­sen­tralen i Oslo har store leve­rings­pro­blemer. Sølvberget bibliotek i Stavanger har ikke fått inn nye titler på tre måneder.

Midtøsten

Europas stormakter vurderer nye sanksjoner mot Iran. Det vil styrke Israels insentiv til å gå til ny krig mot landet, mener Iran-analytiker Trita Parsi.