I dag

Tyrihjelm, en farlig plante

Tyrihjelm (Aconitum) er en svært giftig plante, men likevel er den blitt brukt gjennom historia. Den kan bli opptil to meter, og den har blåaktige blomster som sitter på noe som likner på aks. Den har også blitt kalt lushatt fordi det var ganske vanlig å koke røttene og bladene for å kunne vaske bort lus på husdyr og mennesker. Små mengder av saften kan gnis på vepsestikk, men man skal være svært forsiktig. Den regnes som en av de mest giftige plantene i Europa. Bare små mengder av plantesaften kan være skadelig; bare det å plukke en bukett kan være farlig for barn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kronikk

Innføringa av Helse­platt­formen i Midt-Norge er blitt vurdert som «sterkt kritikk­ver­dig». Men kven skal ta ansvar for å rydde opp?

Medier

Mediene tapte 332 millioner kroner i annonse­inn­tekter i fjor. Nå ber fagfor­enings­leder Steffen Handal om en ny medie­po­litisk kurs.

Relikvieskrin

Hvorfor er det særlig i kvinne­gra­vene vi finner kristne gjen­stan­der som reli­kvie­skrin?