I dag

Maktens blindsoner

Jeg tror at det vi har sett av nye personlige feilgrep fra kvinner og menn på maktens tinde det siste halve året, er et høyst menneskelig fenomen. Når man har nådd en posisjon og gjør alminnelige folk «starstruck» bare ved sitt blotte nærvær, og går fra suksess til suksess – i alle fall i egne øyne – er det lett å bli blind for egne svakheter.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Teater

Dramatiker Arne Lygre er kjent for å tematisere de store eksis­ten­si­elle spørs­må­lene. Der er det ingen rom for hans eget «jeg».

Signert

Mens bolig­mar­kedet går fra vondt til verre, må den norske bolig­ei­eren sette sin lit til algo­rit­me­styrte meglerhus.

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.