Anmeldelse

Hevnen er søt

Det Norske Teatrets iscenesettelse av Aiskylos’ «Oresteia» er nesten godt teater.

Lyspunkt: Blant lyspunktene er Gjertrud Jynges tolkning av Klytaimnestra, men det kan neppe regien ta æren for. Foto: Erik Berg, Det Norske TeatretLyspunkt: Blant lyspunktene er Gjertrud Jynges tolkning av Klytaimnestra, men det kan neppe regien ta æren for. Foto: Erik Berg, Det Norske Teatret

Oresteia

Det Norske Teatret

Av Aiskylos

I en versjon av Jon Fosse

Regi: Eirik Stubø

Med: Gjertrud Jynge, Bjørn Sundquist, Marie Blokhus med flere

Bakteppet for Aiskylos trilogi «Oresteia» er den mytiske krigen i Troja. Kong Agamemnon fra Argos har seilt til Troja, men får problemer underveis på grunn av manglende vind. For å få vind i seilene ofrer han sin datter Ifigneia til gudene. Når Agamemnon i begynnelsen av første tragedie returnerer til Argos som seierherre, blir han drept av kona, Klytaimnestra, som hevn for offerdrapet på dattera.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Frankrike

Nasjonal Samling og Marine Le Pen venter på en dom som kan avgjøre alt

Bøker

Forlaget Solum Bokvennen er reddet

Medier

Etter at de avsluttet samar­beidet med kritiker Thula Kopreitan, har NRK ingen som tar poesien på alvor, mener Preben Jordal.