Anmeldelse

Å bære rundt på kroppen

Kun kronisk friske vil ha problemer med å relatere til verkene Panteha Abareshi viser på Kunsthall Trondheim.

Satt i system: ­Kanadiske Panteha Abareshi gjør nytte av ­materialer man først og fremst forbinder med lege­kontor og sykehus. Her ser vi «Sweet Futility». Begge foto: Daniel Vincent Hansen. Gjengitt med tillatelse fra kunstnerenSatt i system: ­Kanadiske Panteha Abareshi gjør nytte av ­materialer man først og fremst forbinder med lege­kontor og sykehus. Her ser vi «Sweet Futility». Begge foto: Daniel Vincent Hansen. Gjengitt med tillatelse fra kunstneren

Panthea Abareshi:

Kunsthall Trondheim

Står til 4. juni

Til alle som trenger å bli minnet på hva vi har kunsten til: På Kunsthall Trondheim finner man nå et svært overbevisende eksempel på hvordan forbannelsen og velsignelsen gjerne er to sider av samme sak. I en alder av 23 år har kanadiske Panteha Abareshi allerede flere års erfaring, og er mesteparten av tida avhengig av rullestol for å komme seg steder. Kunstnerens forhold til den reduserte kroppen er nærmest alkymistisk, og de verktøy som brukes i forlengelsen av den – rullestol, krykker, støttebandasjer – filtreres ­gjennom en fetisjering av medisinsk utstyr og hjelpe­midler.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Atomkraft

15 år etter den siste store atomkraft­ulykken er norske politikere blitt positive til kjerne­kraft. Fysiker M. V. Ramana mener vi har glemt hvor farlig tekno­lo­gien er.

Ny norsk sangbok

Forfatter April Alexan­ders­dottir mener «Om igjen» fra bergens­bandet Razika er århundrets beste norske låt.

Skog

For første gang i historien har det samlede skogvo­lumet passert én milliard kubikk­meter. Professor Anders Bryn spår at hele Hardanger­vidda vil være skogkledd om hundre år.