Essay

Picassos smuldrende sokkel

50 år etter Pablo Picassos død slår ettermælet hans sprekker. Hvordan forholder vi oss til at han var et svin?

Forsynte seg: Pablo Picassos «Minotaur voldtar kvinne» (1933) ses i et annet lys når man vet at kunstneren hadde et høyst problematisk kvinnesyn. Forsynte seg: Pablo Picassos «Minotaur voldtar kvinne» (1933) ses i et annet lys når man vet at kunstneren hadde et høyst problematisk kvinnesyn.

Guernica» er nok det kunstverket jeg har stirret mest på. Det hang i et barndomshjem, klistret til veggen med et tykt lag nikotinfarget lakk over. Bildet, som forestiller redslene under den spanske borgerkrigen, da tyske bombefly i 1937 drepte opp mot 1600 mennesker i den baskiske byen, er et av de få verkene i kunsthistorien som endrer de fleste som ser på det.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Medier

Pete Hegseth vil direkte­sende henret­telsen av en drapsmann. En kalkulert forråelse av den ameri­kanske kulturen, mener filosof Arne Johan Vetlesen.

Film

«NAZA», doku­men­taren om Israels folkemord på Gazastripa, er ein sterkare film enn venta – og naudsynt konfron­te­rande.

Ukraina

Donald Trump ønsker seg en ny leder i Ukraina. Nå truer han også med å kutte landets tilgang på ameri­kanske våpen.