Betennelser 2

Melk i kaffen? Ja, takk!

Vi vet at kaffe har mange gode helseeffekter, som i mange tilfeller innholdet av polyfenoler, en type antioksidanter som virker betennelsesdempende ved å redusere oksidativt stress, og som finnes i visse planter. Nå viser en studie fra Universitetet i København at helseeffekten kan bli enda bedre om man har melk i kaffen. Dette skjer fordi blandingen av polyfenoler fra kaffen og aminosyrer fra melken forsterker, faktisk fordobler, den betennelsesdempende effekten. Studien er publisert i Journal of Agricultural and Food Chemistry .

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Skjerm

Smart­te­le­foner ødelegger for unges utvikling. Psykolog Kjersti Kjerschow Lohne tok derfor initiativ til et opprop – og får nå støtte av 550 kollegaer.

Homo politicus

Det trengs et oppgjør med statens naivitet ovenfor kommer­si­elle velferds­ak­tører

Bøker

Kjennere av feltet mener distri­bu­sjonen av lettleste barnebøker er presset. Skole­bi­blio­tekar ber kommunene ta ansvar.