I dag

Munkepepper

Med et håndkle over skulderen går jeg mot den vakre stranda. Jeg er i en landsby sør på Kreta. Langs veien: Frodige busker og blomster, sitrontrærne tunge av gulgrønne frukter. Sola har ennå ikke kommet opp over åskammen. Først når jeg har kastet meg ut i det salte libyske havet, treffer de første solstrålene meg. Jeg ligger på rygg i korsets stilling; beina samlet, armene rett ut. Jeg flyter liksom oppå vannet. Å, hvilken morgenstund! Sol i blikket, et fjernt hanegal, alt er vel.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Arkitektur

Gaute Brochmann henger bjella på feil katt, ifølge arki­tek­tur­his­to­riker Mari Hvattum. – Problemene vi ser på Økern og Ensjø i dag, er ikke moder­nismens skyld.

Norge og eøs

Den midler­ti­dige handels­av­talen EØS gjør Island og Norge til europeiske hybrid­stater. Skal nødløs­ningen bli normalen?

Politikk

Usman Mushtaq utfordrar gruppe­lei­ar Marthe Scharning Lund om å bli byråds­leiarkandidat for Ap i Oslo.