NavnVed veis ende

Radio-entusiast, inspirator og revyartist

Lars-Helge Myklebust FOTO: BIRGER AMUNDSEN Lars-Helge Myklebust FOTO: BIRGER AMUNDSEN

Radioprogram har fått en renessanse. Nå kalles det «podkast» og legges ut på nettet. Men uansett navn: Få her i landet har arbeidet mer intenst og kvalifisert med å utvikle og perfeksjonere lyd-mediet enn Lars-Helge Myklebust, som døde 26. juli. I sitt lange virke i NRK radio arbeidet han først i Underholdningsavdelingen, der han blant mye annet satte sitt preg på Reiseradioen og var med på å grunnlegge Nattradioen, som han ble leder for. Her utøvet han mesterlig yngelpleie: fant, utviklet og inspirerte nye talenter. Mange som siden er blitt landskjente underholdere i andre programmer og medier, trådte sine barnesko i Lars-Helges radioskole.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Kunstig intelligens

I sin egen visjon for kunstig intel­ligens vil Kina gi tekno­lo­gien til folket. Den kinesiske visjonen framstår som et «dystopisk helvete», mener Dean Ball i ameri­kanske Open AI.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.