Kringla Heimsins

1770

Helligdagsreduksjonen i 1770 gjorde at kyndelsmesse ble avskaffet som helligdag i kirken. Gjennom hele middelalderen var kyndelsmesse en av de store kirkelige festdagene forbundet med hendelser i jomfru Marias liv. Kyndelsmesse ble feiret med den høyeste liturgiske grad, og skulle vare fra kl. 15 lørdag til daggry på mandag.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.

Energi

Strøm­reg­ningen til skoler, barnehager og andre velferds­tjenester i Trøndelag gjør et enormt hopp i år, viser nye anslag. Lærere og helse­ar­bei­dere frykter vel­ferdskutt.

Klima

I dag tillater Norge bare fangst av vågehval, men det vil Måsøy-ordfører Ingrid Majala ha slutt på. Hun vil åpne for fangst av knølhval på 30 tonn, men regje­ringen er skeptisk.