NavnVed veis ende

Med Cooper og Rølvaag

Orm Øverland var en av de ledende akademikere innafor amerikanske studier i Norge. FOTO: PRIVAT Orm Øverland var en av de ledende akademikere innafor amerikanske studier i Norge. FOTO: PRIVAT

Orm Øverland døde 1. desember. I mange år var han professor i amerikansk litteratur ved Universitetet i Bergen. Han var, uten tvil, en av de ledende akademikere innafor amerikanske studier i Norden. For oss som satt ved hans kateter var Orm en stor inspirasjon. Han foreleste med styrke og glød. Vi så på han som en av dem som førte arven videre fra Sigmund Skard.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Gambling

«Anna» saksøkte spill­sel­skapet BML og tapte i tingretten. Nå anker hun: – Jeg vil kjempe.

Homo politicus

Finans­mi­nis­teren sier han skal skatt­legge de rike, men gjør det ikke.