Alf-alfa

Akkurat nå

«En skulle vøri fire år i romjul», sang Alf Prøysen. Ham om det. Jeg skulle vært myndig på slutten av syttitallet, for da var det karrieremuligheter! Band ga ut musikk i nær sagt alle sjangere og føyk inn på nåtidige lister over klassiske utgivelser. Det var disco, funk, punk, glam, nyveiv, folk, prog, tungrock og … Dire Straits. Punkerne må nevnes eksplisitt for de insisterte på at det måtte da for effan gå an å spille i band uten å kunne spille, og så fikk jaggu også de gi ut plater som siden ble legendariske. Verden var sannelig vid åpen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kunst

Ved en tilfel­dighet ble et 1600-talls stilleben av Clara Peeters oppdaget i Nasjo­nal­mu­seets magasin. – Jeg turte ikke si det høyt, forteller kurator Cynthia Osiecki.

Kunstig intelligens

I sin egen visjon for kunstig intel­ligens vil Kina gi tekno­lo­gien til folket. Den kinesiske visjonen framstår som et «dystopisk helvete», mener Dean Ball i ameri­kanske Open AI.

Bøker

Håkon Kol­mann­skog går fra Samlaget til landets største forlag. Der lover han å utgi skarpe debatt­bøker – og bøker om strikking.