I dag

Søvnløs i Seattle

Sylvi Listhaug klager over at hun blir søvnløs av å tenke på det kommende stortingsvalget. I Seattle hadde også mange vondt for å sove i sommer, det var for varmt. Som vel de fleste fikk med seg, ble det nordvestlige USA og tilstøtende deler av Canada rammet av en hetebølge uten like på de kanter. Temperaturer på oppimot 50 grader gjorde det nesten ulevelig og medførte ekstrem tørke og dermed brannfare i neste omgang. Mange både der og på denne siden av kloden fikk seg en støkk og kunne bli liggende og gruble om kvelden. Men det er altså ikke slikt som plager Listhaug. Det som holder henne våken, er faren for rødgrønt flertall. Det kan føre til den mest sosialistiske regjeringen i kvinnes minne, og det er ikke måte på reguleringer, skatter, avgifter og forbud som et slikt kongens råd kan stelle i stand.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Høyre

Påtrop­pende byråds­leder Chris Jørgen Rødland vil få Høyres bergens­po­litikk til å skinne. Men i skyggene truer Frp-spøkelset.

Homo politicus

Kan eldre­bøl­gen løse bolig­krisen?

Musikk

Øyafes­ti­valen ble i fjor utsatt for massiv kritikk. Nå slår festi­valsjef Henry Leeves tilbake og avviser hele premisset for boikott­kam­panjen.