I dag

«Second Place»?

Biblioteksboka har ikke eselører, men fuktmerker. De femti første sidene har fuktmerker i høyre hjørne. Det ser ut som om boka er stukket ned i vann et øyeblikk, men så har den blitt fisket opp akkurat i tide. Den kan også ha ligget inntil et badehåndkle i en bag, eller noen har veltet et glass vann over bordet, der boka lå parkert. Det er ikke rødvin. Men lenger inn i boka er det rødvin, en ganske stor rød dråpeflekk på side 85. Og lenger inn er det blod, en blodlignende flekk avtegner seg på side 99. Leseren kan ha klødd et myggestikk til blods og så ha vendt boksida, for sjekker jeg nøye, er det et stenk av blodfarge på side 100 også.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

Folk i Russland og Finland var bundet sammen av geografien. I sommer bestemte den finske regje­ringen seg for å forlenge stengingen av grensa på ubestemt tid.

Debatt

Mina Adampour har gjort flere mislykkede forsøk på å pensjonere seg fra samfunns­de­batten. Denne gang var det naturen som fikk henne på jobb igjen.

Sverige

Det stormer rundt Vänster­par­tiet i Sverige, der politiet gransker mistanker om valgfusk.