Idéer

Ubehaget i naturen

Genetisk forskning gir nye innsikter om oss selv og forhistorien vår, men ikke alle svarene på hva vi skal gjøre med kunnskapen.

Knut Løvås Knut Løvås

Se for deg en gruppe hvite nasjonalister som triumferende styrter hver sin halvliter med melk. Er tanken litt komisk? Det er ikke egentlig så veldig morsomt. Snarere er bildet basert på kvasivitenskapelig raseteori, som er ekstra ubehagelig fordi den er basert på en kjerne av sannhet. Og det hele har forbindelser til både Black Lives Matter-protestene og den evigvarende debatten om forholdet mellom biologi, samfunnsvitenskap og historie.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Førdefjorden

Regje­ringen tillater fortsatt gruvede­po­ni i Førde­fjor­den. Nå vurderer EU-organet ESA nye skritt.

Bøker

Norske forfattere er brukt for å trene Metas KI-modell. Ingen er mer populær enn Margit Sandemo.

Fotball-vm

Lykkelige, varme, stolte og sammen: I parker og bakgårder i Oslo flokker nordmenn fra hele verden til stor­skjer­men for å følge den norske fotball­tri­umfen.