I dag

Blåveispiken

Med selvpålagt karantene, i isolasjon som godt og vel 65, er jeg blitt den glade vandrer. Er det egentlig på andre året, men nå er det blitt et daglig ritual. Minst ti kilometer. Jeg er så heldig å bo på terskelen til Finnskogen i øst, i Grue i Solør. I vest bukter Glomma seg, med opphøyet flomverk som lokalt kalles «Verken», med kjørbar vei på toppen. Trafikken er beskjeden, så Verken er vår lokale elvepromenade.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Statsvitenskap

Francis Fukuyama viser til empiri når han skriver at politiske tiltak må demme opp for mennes­ke­lige tilbøye­lig­heter.

Ukraina

En ny europeisk-amerikansk plan skal bane vei for fred i Ukraina. Men Trumps diesel­av­tale kan sette kjepper i hjulene.

Ideer

Michel Foucault ville fylt 100 år i dag. Hvordan ble en kon­tro­ver­siell fransk aktivist verdens (kanskje) mest siterte akademiker?