Kringla HeimsinsHumaniora

Emosjonell vending

PIONER: Sapfo fra Lesbos diktet om kjærlighet, sorg og glede. MALERI: «REVERIE: IN THE DAYS OF SAPHO (1904) AV JOHN WILLIAM GODWARD PIONER: Sapfo fra Lesbos diktet om kjærlighet, sorg og glede. MALERI: «REVERIE: IN THE DAYS OF SAPHO (1904) AV JOHN WILLIAM GODWARD

Studiet av følelser er en av de store «vendingene» i humanistisk vitenskap, med nedslag ikke bare i antikkforskningen. Den emosjonelle vendingen begynte først på 1940-tallet med franskmannen Lucien Fevbre som ville vekk fra de store begivenhetenes historie og få inn mentaliteter og nettopp følelser. Siden ble følelsene som eget objekt og analytisk kategori hentet opp igjen på 2000-tallet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Kronikk

Hvis maskinene skal skape en stadig større del av framtidens rikdom – hvem skal eie dem?

Essay

Autori­teten lå en gang i talen. I fem hundre år lå den i teksten. Nå er den muntlige kulturen tilbake.

Tyskland

Høyre­eks­treme AFD har gjort et sjokkvalg i Sachsen-Anhalt, og satser på regje­ringsmakt i delstaten. Nå kan de få hjelp fra ytre venstre.