Idéer

Kringsatt av ledelse

Stadig flere studenter utdannes til å tro at de skal være sjefer. I bagasjen har de bedriften som modell for samfunnsorganiseringen.

© FOTO: IGOR OVSYANNYKOV, WIKIMEDIA COMMONS © FOTO: IGOR OVSYANNYKOV, WIKIMEDIA COMMONS

Innføringsbøker i administrasjon og ledelse er blant de mest leste bøkene i Norge. De er besatt av «ledelse», og lar studentene se for seg en framtid på sjefens plass, som beslutningstager, strateg og muligens eier. Bøkene handler ikke bare om bedrifter, men den profittsøkende virksomheten er det fundamentale forbildet for andre organisasjoner. Studentene formanes til å bli endringsvillige, profittsøkende, effektivitetssøkende, og det er den strategiutøvende lederjobben som blinker i det fjerne. Verken samfunnet eller studentene selv kan være tjent med at 19 prosent av studentene kommer ut i arbeidsmarkedet med en idé om at de skal bli sjefer og strateger.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Ukraina

Eks-for­svars­mi­nister Mykhajlo Fedorov var blant Ukrainas mest populære politikere. Nå mener analy­ti­kere at videotalen hans kan ha satt en stopper for oppturen.

Kringsjå

Kanskje vi skal få lov til spandere et kurs i arbei­der­be­ve­gelsens historie på Dags­avi­sens redaktør?

Film og tv

Antallet norske drama­pro­duk­sjoner har falt med 60 prosent på tre år. – Mange i bransjen går ledig, sier regissør Eirik Svensson.