Kringla HeimsinsMiddelalder

Harde herskere – eller vintre?

SINTE SOLDATER: Mange områder hadde det tøft på 1020- og 1030-tallet. I lange perioder kunne for eksempel keiserne i Bysants ikke betale leiesoldatene sine på grunn av sviktende avlinger.FOTO: WIKIMEDIA COMMONS SINTE SOLDATER: Mange områder hadde det tøft på 1020- og 1030-tallet. I lange perioder kunne for eksempel keiserne i Bysants ikke betale leiesoldatene sine på grunn av sviktende avlinger.FOTO: WIKIMEDIA COMMONS

Ælfgifus og sønnen Sveins styre i Norge fikk hard medfart av sagaforfatterne; det heter seg at det var uår i landet, og at folk måtte spise barkebrød. Men spørsmålet er om det var parets politikk som førte til slike forhold, eller om utenforliggende ting spilte inn.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Portrettet

Svei­sar­sonen Steinar Suvatne vil berre at folk skal forstå at han er flink.

Icc

Sjefak­toren har fått sparken, og USA har trappet opp angrepet på Den inter­na­sjo­nale straffe­dom­stolen. Er retts­in­stansen i Haag så svekket at Benjamin Netanyahu kan slippe unna?

Intervju

Ia Genberg ville aldri finne på å skrive en politisk bok. Men hun kan ikke utelukke at en og annen mening pipler ut.