Idéer

Hvordan knuse en opposisjonell

I et tiår har Julian Assanges fiender fått styre bildet av ham i mediene. Først nå begynner det å synke inn hva en dom mot ham vil bety.

ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS, KNUTLVAS@GMAIL.COM ILLUSTRASJON: KNUT LØVÅS, KNUTLVAS@GMAIL.COM

Ti år er gått siden Wikileaks skapte furore med lekkasjer som dokumenterte at USA stod bak grove krigsforbrytelser i Afghanistan og Irak. Den gang var det ikke bare opinionen som ble rystet over å få direkte innblikk i krigens redsler. Med sine uortodokse arbeidsmetoder og effektive lagrings- og spredningssystemer utgjorde Wikileaks en alvorlig trussel mot USAs internasjonale omdømme og mulighetene til å drive dobbel bokføring i militære, politiske og økonomiske affærer. Mange var perplekse, gode råd dyre.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Bøker

Arkitekten vil ta grep: – Munch­mu­seet var ikke et ulykkes­til­felle

Mellom-amerika

Mellom-Amerika ruster seg for det som forventes å bli den kraftigste tørken noensinne registrert. Fire land har erklært nasjonal unntaks­til­stand for landbruket.

Hotelleier og lokal­po­li­tiker for Bygdelista i Måsøy Logen Kart­hige­san ber om krisegrep for Finnmark: null skatt i fem år.