Kringla HeimsinsMiddelalder

De usårlige

MED ODINS STYRKE: Gjengivelse av en bronseplate fra merovingertid (cirka 550-800). Figuren til venstre forestiller sannsynligvis Odin, mens figuren til høyre er tolket som en berserk eller ulvheden. ILLUSTRASJON: UKJENT/OSCAR MONTELIUS, WIKIMEDIA COMMONS MED ODINS STYRKE: Gjengivelse av en bronseplate fra merovingertid (cirka 550-800). Figuren til venstre forestiller sannsynligvis Odin, mens figuren til høyre er tolket som en berserk eller ulvheden. ILLUSTRASJON: UKJENT/OSCAR MONTELIUS, WIKIMEDIA COMMONS

I Heimskringla er Tore Hund kledd i en kofte av reinskinn i slaget på Stiklestad. I Den legendariske saga er det ikke bare Tore, men hele følget hans på elleve krigere som er kledd i kofter av dyreskinn; ikke reinskinn, men ulveskinn. Dette var kofter som samene med stor trolldom hadde laget. I sagalitteraturen opptrer berserkene i grupper på tolv, og de beskrives som ville krigere kledd i kofter av ulv- eller bjørneskinn. Flere har tolket framstillinger av personer kledd i dyreskinn avbildet på gjenstander fra førkristen tid som berserker. Selv om de fleste assosierer ordet berserk med vilt krigerraseri, er det uklart hva dette begrepet betydde i vikingtida.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Økonomi

Regnet på Stol­ten­bergs skattekutt: – Én time i året

Teater

Regissør Kjersti Horn løfter musikalen «Cabaret» til en brenn­ak­tuell fortelling om fascisme i vår tid.

Film

Doku­men­tar­filmen «Naza» hylles verden over. Men svensk kritiker tror antise­mitter gleder seg til å bruke den i propa­gan­daen sin.