I dag

Sørlands­bilder

Hva var det som lå bak disse åsene egentlig? De man kjørte forbi på E18 på vei til Østlandet eller forskjellige besøk der innerst i fjorden, i hovedstaden. Eller de man har sett fra togvinduet så ofte, før og etter Nelaug stasjon. Nysgjerrigheten gjorde at jeg valgte en annen rute fra Kristiansand enn den sedvanlige på veien til bokbyen Tvedestrand i påskeferien. «Der nede er Søgne», sa Yngve til sin bror i det første bindet av Karl Ove Knausgårds Min kamp, da de kjørte mot sørlandshovedstaden. Han hadde ikke vært der, men hørt om det, alltid.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Overgangstiden

Grav­skik­ker endret seg mye i overgangen fra hedendom til kristendom. Derfor er det ikke alltid lett å vite hva vi egentlig har funnet.

Kronikk

For å forstå Pisa-sjokket i ungdoms­skolen, må vi gå ti år tilbake i tid.

Teater

Danske Anna Balslevs «Fruen fra havet» er fornøyelig og gjen­nom­ført, men tidvis er det som om regi og tekst ikke helt spiller på samme lag.