Kringla Heimsins

Når vi snakker om været

Snévetr og jökulvetr, våte somre og somre uten gress: De islandske sagaforfatterne skrev også om klimaet.

SJØKRYSNING: Sjø og is spiller en viktig rolle i islandske sagaer, ikke minst som hinder for reiser og ekspedisjoner. De første nordmennene som dro til Island krysset også urolige sjøer. ILLUSTRASJON: «NORDMENNENE LANDER PÅ ISLAND» AV OSCAR WERGELAND, WIKIMEDIA COMMONS Jacques LathionSJØKRYSNING: Sjø og is spiller en viktig rolle i islandske sagaer, ikke minst som hinder for reiser og ekspedisjoner. De første nordmennene som dro til Island krysset også urolige sjøer. ILLUSTRASJON: «NORDMENNENE LANDER PÅ ISLAND» AV OSCAR WERGELAND, WIKIMEDIA COMMONS Jacques Lathion

Været er et viktig tema, i hvert fall i disse klimakrisedager: Et favorittema for småprat, et fast innslag på nyhetene og et motiv for kunstnere og forfattere. Men har det alltid vært slik? Vi har dessverre ikke noen direkte kilder til hverdagssamtaler om været fra norrøn middelalder, men været blir absolutt omtalt i mange forskjellige historiske og litterære kilder. Dette er hovedtemaet for en ny bok om været i islandske sagaer («The Weather in the Icelandic Sagas. The Enemy Without») av historiker Bernandine McCreesh.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De brutale metodene for tvangs­mo­bi­li­sering av soldater er i ferd med å forgifte forholdet mellom den ukrainske staten og befolk­ningen.

Utdanning

Silje Hammerstad står i front for noregs­his­torias lengste læ­rar­streik. I Bibelen finn ho streike­kraft.

Nord-amerika

Canadas handels­­krig mot USA er en kamp for å overleve, og det er ikke gitt at den er mulig å vinne, sier Michael Ignatieff, tidligere leder av Canadas Liberale parti.