God oljepris gav stort handels­overskot

STOR AUKE I EKSPORT AV GASS

GULLGRUVE: Valhall-feltet har hatt oljeproduksjon sida 1982. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB SCANPIX Larsen, Håkon MosvoldGULLGRUVE: Valhall-feltet har hatt oljeproduksjon sida 1982. FOTO: HÅKON MOSVOLD LARSEN, NTB SCANPIX Larsen, Håkon Mosvold

Handelsoverskotet i august enda på 31,8 milliardar kroner og kjem av ein høg eksportverdi på 88,1 milliardar kroner. Eksporten av naturgass auka med 43 prosent og råoljeeksporten med 29,2 prosent. Verdien av fastlandseksporten var også betrakteleg større, melder Statistisk sentralbyrå.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De brutale metodene for tvangs­mo­bi­li­sering av soldater er i ferd med å forgifte forholdet mellom den ukrainske staten og befolk­ningen.

Utdanning

Silje Hammerstad står i front for noregs­his­torias lengste læ­rar­streik. I Bibelen finn ho streike­kraft.

Nord-amerika

Canadas handels­­krig mot USA er en kamp for å overleve, og det er ikke gitt at den er mulig å vinne, sier Michael Ignatieff, tidligere leder av Canadas Liberale parti.