Finans

Vil myke opp finansregler

Regjeringsutvalg vil åpne nytt marked for videresalg av norsk gjeld

Forslaget skaper bekymring

ADVARER: Politisk rådgiver Ingrid Hjertaker i Tax Justice Network Norge er bekymret over at norske banker kan få lov å drive med kjøp og salg av gjeld. Hun er urolig for at det vil føre til hemmelighold og en uoversiktlig finanssektor. Siv DolmenADVARER: Politisk rådgiver Ingrid Hjertaker i Tax Justice Network Norge er bekymret over at norske banker kan få lov å drive med kjøp og salg av gjeld. Hun er urolig for at det vil føre til hemmelighold og en uoversiktlig finanssektor. Siv Dolmen

– Under finanskrisa i 2008 klappet vi oss selv på skuldra fordi norsk banksektor var bedre regulert enn den i Europa, slik at vi derfor ikke fikk de samme problemene. Nå, i gode tider, blir reguleringene sett på som et problem, sier Ingrid Hjertaker, politisk rådgiver i Tax Justice Network Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Homo politicus

Hvordan har denne negative bevegelsen kunnet nå så langt at den truer demo­kra­tiet i dets grunn­vol­ler?

Vm i fotball

Det har vært et voldsomt adrena­l­infall etter at Norge røk ut mot England i fotball-VM. Norsk-britiske Edward John Hughes har kjent på hele følel­ses­spek­teret.

Vm i fotball

Vi er slitne og skuffa, men aller mest glade og stolte over Norge.