I dag

Refor­ma­sjons­tanker

I dag er det 500 år siden Martin Luther skal ha spikret opp sine 95 teser på slottskirkedøren i Wittenberg i den tyske delstaten Sachsen-Anhalt. Det er liten tvil om at jubileet utnyttes til det fulle i flere land, og et interessant spørsmål er hva konkrete eldre steder, eksisterende under reformasjonen, kan ha å si. For eksempel er selve Wittenberg er en viktig plass i manges reformasjonsforestillinger. Luthers 95 teser er det første mange tenker på når de hører byens navn, selv om det er usikkert om de faktisk fysisk ble spikret opp i sin tid.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Mer fra Klassekampen

Reportasje

De brutale metodene for tvangs­mo­bi­li­sering av soldater er i ferd med å forgifte forholdet mellom den ukrainske staten og befolk­ningen.

Utdanning

Silje Hammerstad står i front for noregs­his­torias lengste læ­rar­streik. I Bibelen finn ho streike­kraft.

Nord-amerika

Canadas handels­­krig mot USA er en kamp for å overleve, og det er ikke gitt at den er mulig å vinne, sier Michael Ignatieff, tidligere leder av Canadas Liberale parti.