Du kan bla til neste sideBla med piltastene
Kunst

Nordnorsken

Nordnorsk Kunstmuseum åpner i Bodø med en utstilling som sjelden svinger, men med rette poengterer landsdelen det holder til i.

FISKERLYKKE: Avdelingen «Fisk, kjønn og seksualitet» er for en gjest sørfra utstillingens mest eksentriske og overraskende. Her er Audar Kantuns «Uten tittel». Foto: Kim G. Skytte

Alt snakker – fortellinger i bevegelse

Nordnorsk Kunst­museum i Bodø

Står til ­ 31. august.

I Bodøs såkalte glasshus – den overbygde handlegata i den nordnorske byens sentrum – henger et banner som forteller hva som nå befinner seg i den gamle sparebanken et par minutters spasertur lenger opp i gågata. «Alt snakker – fortellinger i bevegelse», åpningsutstillingen til Bodø-filialen av Tromsø-institusjonen Nordnorsk Kunstmuseum, innvarsles ikke bare med ord, men også med et bilde av gullsmeden Philipp Spellmanns kledelig maritime bidrag til den: en lakseskive-formet brosje skapt av sølv og en oransje plast-trålkule.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?