Rocker fortsatt
Ricochets har fortsatt grepet, men ikke helt den samme energien.


Ricochets
Closer to the Light
Indie Recordings
Fredrikstadbandet Ricochets hadde ord på seg for å være landets beste rockeband fra årtusenskiftet og frem til de takket for seg i 2006 – lenge før de hadde nådd noe tiårsjubileum. Bandet både levde og hørtes ut som garasjerock-myten. Kombinasjonene av gitarriff og Trond Andreassens brustne hjerte-på-utsida-av-skjorta-vokal gjorde i hvert fall sitt til at retrorocken ikke bare var inspirert, men også låt inspirerende.
Høydepunktet var – og er – konseptalbumet «The Ghost of Our Love» (2003). En av de sterkeste bruddskiver i moderne norsk musikkhistorie. Ikke minst takket være bandets faste tekstforfatter, illustratøren Christian Bloom. Bloom er også med når Ricochets nå er tilbake, drøye 17 år etter utblåsningen «Isolation » (2005) og nesten 25 år etter at de pådro seg et godt konsertrykte.
«Gjenforeningen gjør seg nok aller best på konsert.»
Det var også konserter , i 2019, som fikk bandet til å gjenoppstå. Riktignok med et par utskiftninger av besetningen. Ifølge presseskrivet skal medlemmene ha lagt fra seg rockelivsstilen – musikken er det som står igjen. Men låter den like energisk mytisk som den gang da? Selvfølgelig ikke. Mindre selvfølgelig er det at Andreassens andre norskspråklige soloprosjekt, «Alt på en gang» (2021) med backing av Valentourettes, var en hakket hvassere plate enn dette. Kanskje fordi den handlet om å forholde seg til å være midt i livet, mens «Closer to the Light» strever mer med å holde tiden fast.
Uten at det skal leses som om Ricochets har mistet grepet. Vokalen er nesten like insisterende emosjonell som før. Rocken er rufsete når den først rocker. Det er heftige, dog melankolske spor, som vanlig i overkant inspirert av The Leaves, for eksempel på tittellåten. Ellers høres ekko av Elvis, The Cramps og Small Faces – men også Moody Blues, i balladene generelt og på avslutningen « True to Love» spesielt.
Låter som «Galaxies (Dead End Street)» vitner om at bandet tross alt var store samtidig som Madrugada. Og som med dem gjør nok gjenforeningen seg aller best på konsert.