- Den nettbaserte utleietjenesten Airbnb skaper trøbbel på boligmarkedet i en rekke byer. Berlin har allerede innført restriksjoner på tjenesten, mens San Francisco krever at utleiere via Airbnb må registrere seg. Nå slår også Leieboerforeningen alarm her hjemme. De frykter at Airbnb presser opp prisene i et ellers sprengt leiemarked. Når boliger som ellers ville vært leid ut på vanlig vis i stedet brukes til korttidsleie eller semi-profesjonell hotelldrift, blir det færre leieboliger igjen til dem som bor og arbeider i Norge. Selv om omfanget fortsatt er lite, er antall boliger tilgjengelige på Airbnb i eksplosiv vekst. De fleste av disse er relativt små leiligheter nær sentrum i norske byer. Slik bidrar Airbnb til at de allerede mest sårbare leietakerne blir utkonkurrert: ungdom, enslige og studenter som ikke har så mye å rutte med.
Du kan bla til neste sideBla med piltastene
– Sunt med utskiftning
Storting
Neitakk: Flere sentrale politikere sier nei til gjenvalg på Stortinget, blant annet kunnskapsminister Torbjørn Røe Isaksen. Han mener det er en styrke at Stortinget får nye impulser.
Snorre Valen, Helga Pedersen, Knut Storberget og Torbjørn Røe Isaksen er blant flere som gir seg på Stortinget. I forrige periode takket både Ketil Solvik-Olsen og Ola Borten Moe nei til stortingsplass.